Ara
Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı

Üniversitemiz Türkiye’deki 207 Yükseköğretim Kurumu Arasında 21. Oldu

09.09.2021 06:24

 

Akademik başarıları ve Türkiye ile Dünya sıralamasındaki yeriyle adından sıkça söz ettiren Üniversitemiz, yılda iki kez yayınlanan “Ranking Web of Universities” sıralamasının Temmuz ayında yayınlanan son listesinde 207 Türk yükseköğretim kurumu arasında 21. sırada 31 bin yükseköğretim kurumunun bulunduğu dünya üniversiteleri sıralamasında ise bin 320. sırada yer aldı.

Üniversitelerin sıralaması olan Ranking Web, hem webometrik (tüm görevler) hem de bibliyometrik (araştırma görevi) göstergelerini kullanmaktadır. Ranking Web’in birincil amacı, Üniversiteler tarafından üretilen bilgiye Açık Erişimi teşvik etmek. Metodoloji olarak, görünürlük (web içeriği etkisi), şeffaflık (en çok alıntı yapılan araştırmacılar) ve mükemmellik (en çok alıntı yapılan makaleler) göstergeleri kullanılmakta.

Üniversitelerin; etki, açıklık ve mükemmellik sıralamasına göre değerlendirildiği araştırmada Üniversitemizin etki sıralaması 4 bin 797, açıklık sıralaması 754 ve mükemmellik sıralamasında ise bin 140 oldu.

Bu parametrelerle genel değerlendirmede Webometrics Sıralaması’na göre Üniversitemiz büyük bir başarı göstererek 207 Türk yükseköğretim kurumu arasında 21. sırada ve 31 bin yükseköğretim kurumunun bulunduğu dünya üniversiteleri sıralamasında ise bin 320. sırada yer aldı.

Üniversitemizin Webometrics’teki başarısına ilişkin açıklama yapan Rektör Prof. Dr. Fahrettin GÖKTAŞ, “ Üniversite olarak eğitimde kalite ve öğrenci odaklılığı merkeze alırken sürekli olarak gelişimi ve başarıyı hedefliyoruz. Her yıl dünya üniversiteleri arasında yerimizi almak ve bu yükselişin arttığını görmek hem üniversitemiz hem de şehrimiz adına önemli bir gururdur. Uluslararası alandaki başarılarımız ile üniversitemizin görünürlüğünü artırmakta, sosyal anlamda farkındalık oluşturmaktayız. Öğrencilerimize daha kaliteli eğitim verebilmek adına, çalışmalarımız aynı düzende ve hız kesmeden devam edecektir. Bu başarıların sağlanmasında emeği geçen tüm akademik, idari personellerimize ve sevgili öğrencilerimize ayrıca yürekten teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.